21. 11. 2024 23:57
Divadlo
Divadelní umění Ukrajiny má své začátky v hluboké minulosti v lidových hrách, tancích, písních a obřadech.
Divadelní umění Ukrajiny má své začátky v hluboké dávnosti v lidových hrách, tancích, písních a obřadech. .Již od XI. století jsou známí divadelní představení kašparů .V epoše Kyjevské Rusi byly elementy divadla v církevních obřadech. O čemž svědčí fresky Sofijského chrámu v Kyjevě ( ХІ. st.).
První vzorky dramat přednášeli veřejně studenti Bratrské ( Kyjevo - Mohyljanská Akademie ) a Lavrské školy (XVI-XVII. st.).Za důležitou buňku rozvoje náboženského dramatu v té době byla považována taktéž Lvovská bratrská škola a Ostrožská akademie.
První divadelní skupiny se zrodily v Naddněproví v XVIII. st . Později se v Kyjevě (1806), Odese (1809), Poltavě (1810) objevují první divadelní stavby.
Zdroj: http://www.mfa.gov.ua/czechia/czech/publication/content/301.htm
Stanovení klasické ukrajinské dramaturgie je spojeno se jmény I. Kotljarevského, který vedl divadlo v Poltavě a H. Kvitka-Osnovjanenko, zakladatele umělecké prózy v nové ukrajinské literatuře. Burleska a exprese zároveň s malířstvím a humorem, to je charakteristické pro jejich tvorbu a nadlouho to poznamenalo tvář akademického divadla na Ukrajině.
V druhé polovině ХІХ. století se na Ukrajině rozšířila amatérská divadelní činnost. V amatérských souborech začínali svoji činnost koryfejové ukrajinského divadla - dramaturgové a režiséři M. Staryckyj, M.Kropyvnyckyj a Ivan Karpenko - Karyj. Zásluha rychlého rozvoje divadla náleží také i význačné rodině Tobolevyčů, jejíž členové vystupovali pod scénickými pseudonymy Ivana Karpenka - Karého, Mykoly Sadovského a Panase Saksahanského. Každý z nich nejen že založil vlastní soubor, ale byl také významným hercem a režisérem. Nejpřednější hvězdou ukrajinského divadla té doby byla Maria Zaňkovecká.
Nové období v historii národního divadla započalo v roce 1918,. Když se v Kyjevě vytvořilo Státní dramatické divadlo a " Mladé divadlo " ( od roku 1922 - moderní ukrajinské divadlo " Berezil ") Lesja Kurbasa a Juráka Hnata. Na divadelní scéně se objevila kohorta talentovaných herců - A. Bučma, M. Krušelnyckyj, O. Dobrovolská, O. Serďuk N. Užvij, Ju. Šumskyj a mnoho jiných.
Státní dramatické divadlo pokračovalo v tradici realistické a psychologické školy. Zatímco Mladé divadlo hájilo pozice avantgardy. Se vznikem divadla " Berezil " se jeho scéna stala svéráznou experimentální plochou. Ne náhodou kulisy divadelního seskupení " Berezil " získaly zlatou plaketu na Celosvětové divadelní výstavě v Paříži v roce 1925. Byly zde poprvé inscenovány hry významných ukrajinských spisovatelů a dramaturgů M. Kuliša (" Národní Malachij ", "Mina Mazajlo ") a V. Vynnyčenka(" Bazar ", " Černý Panter a Bílý Medvěd "). Díky geniu L. Kurbase, který v sobě sloučil talent režiséra, herce, dramaturga a překladatele světové literatury, byla na ukrajinské scéně nově pojata díla W. Shakespeara, H. Ibsena, G. Hauptmanna, F. Schillera, а J.B. Moliera, inscenovány divadelní hry do té doby ukrajinskému diváku neznámých dramaturgů.
Od uměleckého seskupení " Berezil " bere své začátky divadelní knihovna , divadelní muzeum a první divadelní časopis. K experimentálnímu hledání L. Kurbase, který postižen represemi v období stalinismu se dosud obrací současní tvůrci. V naší době v Kyjevě probíhá mezinárodní divadelní festival " Umění Berezila ", věnovaný památce L. Kurbase.
Za léta nezávislosti Ukrajiny se objevilo mnoho nových divadel, vzrůstá zájem o národní a pouliční divadlo. Ukrajinské dramatické umění se stále aktivněji integruje do evropského kulturního prostoru. Světové uznání si vydobyl divadelní režisér Roman Vikťuk, jehož tvorba se stala významným přínosem světové divadelní estetice konce ХХ. století. Známý daleko za hranicemi Ukrajiny je jiný ukrajinský režisér - A. Choldak. Řada talentovaných herců ukrajinského divadla - B. Stupka, A. Rogovceva, A. Chostikojev, N. Dámská a jiní. - se s velikým úspěchem natáčeli jak v domácích tak i zahraničních kinofilmech.
V dnešní době se na Ukrajině pořádá celá řada mezinárodních divadelních festivalů, které získaly své uznání v Evropě : „ Květnový Kyjev " v Kyjevě, " Zlatý Lev "ve Lvově , " Тernopilské divadelní večery Debut " v Ternopolu , " Chersonské hry " v Sevastopolu , " Мelpomena Tavrie " v Chersonu , " Vánoční mystéria " v Lucku , " Іnterlalka " v Užhorodu.
Zdroj: http://www.mfa.gov.ua/czechia/czech/publication/content/301.htm
Театральна трупа Марка Кропивницького - перша професійна в Україні (1886)
Наіцональний драматичний театр імені Івана Франка
Режисер Г. Гладій...